The Generation of Infamous

TV Shows In The Mid-1980’s & The 90’s To 2000’s – Part 2

THE JAMIE FOXX SHOW (1996-2001)

כל פעם שג’יימי וברקסטון הלך ראש בראש, זה היה בדרך כלל גולת הכותרת של הפרק. זה היה כאילו ברקסטון רצה ללעוג, כי הוא תמיד נתן לג’יימי כל כך הרבה תחמושת. אבל כאשר ברקסטון לאט אבל בטוח התחיל להילחם בחזרה, זה באמת היה מפואר.
הסדרה מדברת על ג’יימי שמגיע להוליווד ונשאר אצל דודיו במלון ומתחיל לעבוד שם ותוך כדי מתאהב בפקידת המלון פנסי (פרנצ’סקה) מונרו .
הסדרה מארחת אמנים רבים כמו Gerald Levert, Jo Marie Payton , Mary J Blige ועוד רבים וטובים.

Whenever Jamie and Braxton went head to head, it was usually the highlight of the episode. It was like Braxton wanted to get ridiculed, because he always gave Jamie so much ammo. But when Braxton slowly but surely began fighting back, it really was glorious.

The series talks about Jamie who arrives in Hollywood and stays with his uncles in the hotel and begins to work there and falls in love with the hotel clerk Francesca Monroe. The series hosts many artists such as Gerald Levert, Jo Marie Payton, Mary J Blige and many more.

Image result for jamie foxx show

Image result for jamie foxx show

https://youtu.be/X1FKpAqoQVM

The Steve Harvey Show (1996–2002)

The deal: Steve Harvey made this show just by making fun of basically any and everyone in pop culture without giving any fucks whatsoever. Add that to the fact that practically each one of Lovita's family members are named after products (like Duracell), and you've got straight-up comedy.
סטיב הארווי עשה את זה רק על ידי הצחוק של כל אחד וכל אחד בתרבות הפופ בלי לתת שום זיונים בכלל. הוסיפו את העובדה כי כמעט כל אחד מבני משפחתו של Lovita נקרא על שם מוצרים (כמו Duracell), ויש לך קומדיה ישר.
בתכנית הופיעו אמנים כמו בראיין מקנייט .

Steve Harvey made this show just by making fun of basically any and everyone in pop culture without giving any fucks whatsoever. Add that to the fact that practically each one of Lovita’s family members are named after products (like Duracell), and you’ve got straight-up comedy.

On the Show during all seasons many artists preformed such as Brian Mcknight .

Image result for The Steve Harvey Show (1996–2002)

THE WAYANS BROS. (1995–1999)

Amazon.com: The Wayans Bros: The Complete Third Season: Shawn ...

סדרת קומדיה מבית היוצר של האחים וואינס .

נראה כאילו למשפחת וויאנס יש אינספור אנשים מפורסמים. בואו נהיה אמיתיים, אף אחד לא יכול לקרוא את כולם. בתוכנית זו, מרלון ושון באמת הראו עד כמה מטורפים ומגוחכים הם יכולים להיות בלי להיות נדוש. עם Pops (שנראה כמו 0-100 מהר כמו כל פרק), ואת Dee (שנראה שהיא רק ​​חצי שפוי אחד של החבורה), Wayans פשוטו כמשמעו עשה לך צחוק.

John Witherspoon aka Pops R.I.P

מיסי אליוט התארחה בתוכנית באחת העונות .

It seems like the Wayans family has an endless number of famous people in it. Let’s be real, no one can name all of them. In this show, Marlon and Shawn really showed just how insane and ridiculous they could be without being corny. With Pops (who seemed to go 0-100 real quick like, every episode) and Dee (who seemed to be the only semi-sane one of the bunch), Wayans literally made you LOL.

Missy Elliott was a guest on the Show

https://youtu.be/5-N68gsfWbw

 

LIVING SINGLE (1993–1998)

Living Single היה תכנית שכל דמויותיה מגוונות באישיותום. מה שעשה את הדמויות כה גדול היה השאיפה שלהם ואת הפגמים. באמת, חייהם היו מדויקים לחלוטין לחיי היום-יום. מחפש נואשות אהבה, מנסה להבין מה לעזאזל לעשות עם חייהם. נשמע מוכר?
בגדול הגרסה של הקהילה השחורה ל”חברים” .

Living Single was a show whose characters were super diverse in personality. What made the characters so great was their ambition and their flaws. Really, their lives were scarily accurate to the lives of twentysomethings today. Desperately looking for love, trying to figure out what the fuck to do with their lives. Sound familiar?

Well , It’s the urban version for “Friends”

Image result for Living Single (1993–1998)

Image result for Living Single (1993–1998)

THE FRESH PRINCE OF BEL-AIR (1990–1996)

Image result for The Fresh Prince of Bel-Air (1990–1996)

כל דמות ולכל דמות יש את האישיות המובחנת שלהם, והכימיה המשותפת לכולם היא מה שבאמת עשה את ההצגה הזאת לא רק את הסיטקום השחור הטוב ביותר, אלא גם את אחד הסיטקומים הטובים ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה. פרשש.

ברצינות, מי לא אוהב את הנסיך המדליק? זו היתה ההגדרה של מגניב. יש סצנות מסוימות שאף אחד לא יכול לשכוח לעולם, כמו כשהדודה המקורית של דודה ויו נתנה לנו חיים במהלך אודישן הריקודים שלה, או באותו רגע איקוני שבו התמוטט ויל בזרועותיו של דוד פיל אחרי שאביו נטש אותו שוב בפעם המי-יודע-מה, תאמינו או לא, לא כתוב).

אמנים שהתארחו בעונה היו BBD , Opera , Tevin Campbell , Issac Hayes ועוד רבים וטובים .

Each and every character on this show had their own distinct personality, and the chemistry they all had together is what really made this show not only the best black sitcom, but also one of the best sitcoms in the history of TV. Fresssssh.

Seriously, who DIDN’T like Fresh Prince? It was the definition of cool. There are certain scenes that no one can ever forget, like when the original Aunt Viv gave us life during her dance audition, or that iconic moment when Will broke down in Uncle Phil’s arms after his father deserted him again for the umpteenth time (which, believe it or not, was unscripted).

Guest Artists during the show : BBD , Opera , Tevin Campbell , Issac Hayes and many more.

Idan Naftali Avatar

Posted by

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d